Spectroscopy techniques in Transmission Electron Microscopy

Hands-on and demo TEM sessions are assigned  according to the groups, A1 – A3, that are to be finalized after the Poster session.

Week 1

Tuesday 11 June 2019

9:00 – 12:00 Introduction to TEM (Part 1), Marc De Graef (G.T. 129)
13:00 – 14:00 Lunch at Campus Middelheim
14:00 – 15:30 Poster presentations (T Hall)
16:30 – 20:00 Welcome reception

Wednesday 12 June 2019

9:00 – 12:00 Introduction to TEM (Part 2), Marc De Graef (G.T. 129)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 Basic TEM (Demo) (A1 – Tecnai, A2 – Osiris, A3 – Titan1)

Thursday 13 June 2019

9:00 – 12:00 Introduction to TEM (Part 3), Marc De Graef (G.T. 129)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 15:50 Sample preparation (X-building)
16:00 – 17:15 Music by the numbers, Marc De Graef (G.T.103)
17:30 – 20:00 Basic TEM (Hands-on) (A1 – JEOL, A2 – Titan2, A3 – Tecnai)

Friday 14 June 2019

9:00 – 12:00 Electron diffraction, Joke Hadermann (G.T.129)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 Basic TEM (Diffraction/Analytic) (A1 – Titan1, A2 – Tecnai, A3 – Titan2)
17:00 – 20:00 Digital Micrograph tutorial (G.Z.421)

Week 2

Monday 17 June 2019

9:00 – 12:00 EELS+EFTEM, Jo Verbeeck (G.U.247)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 EELS/EFTEM (Hands-on) (A1 – JOEL, A2 – Titan1, A3 – Titan2)
17:00 – 20:00 STEM EDX (Hands-on) (A2 – Osiris, A3 – Titan2)

Tuesday 18 June 2019

9:00 – 12:00 EELS/EFTEM (Hands-on), (A1 – Titan2, A2 – JEOL, A3 – Titan1)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 Hyperspy (Computer tutorial) (G.Z.445)
17:00 – 20:00 STEM EDX (Hands-on) (A1 – Osiris, A2 – Titan1)

Wednesday 19 June 2019

9:00 – 12:00 HAADF-STEM,EDX,EELS, Knut Müller-Caspary (G.T.129)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 MULTEM (Computer tutorial) (G.Z.445)
17:00 – 20:00 STEM EDX (Hands-on) (A1 – Titan2, A3 – Osiris)

Thursday 20 June 2019

9:00 – 12:00 High-end microscopy (A1-A3 to be decided Titan2-Tecnai-Osiris)
12:00 – 13:30 Lunch
13:30 – 16:30 EDX, Werner Grogger (G.U.408)
17:00 – 20:00 Social event – BBQ

Friday 21 June 2019

9:00 – 10:00 Electron tomography, Sara Bals (G.T.129)
10:00 – 10:30 Ptychography, Timothy Pennycook (G.T.129)
10:30 – 12:00 In-situ TEM, Qiang Xu (G.T.129)
12:00 - End of the school